Jak wyczyścić fugi domowymi sposobami?

Brudne fugi to zmora niejednej pani domu, która pragnie by jej kuchnia i łazienka wyglądały perfekcyjnie. Szczeliny między kafelkami można szybko i wygodnie czyścić nie tylko preparatami chemicznymi. Zdradzamy sprytne metody, by sprawnie i skutecznie pozbyć się czarnej pleśni i brudu gromadzącego się w fugach, bez konieczności wykorzystywania drogich detergentów.

Zarówno kuchnia, jak i łazienka są pomieszczeniami wilgotnymi, w których dochodzi do powstawania specyficznych zabrudzeń. Podczas gdy samą powierzchnię płytek jest łatwo umyć, to już utrzymanie fug w nienagannej czystości często bywa problematyczne.

Proszek do pieczenia likwiduje brud na fugach

Jednym ze sprawdzonych sposobów na czyszczenie fug jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Wystarczy rozprowadzić go wzdłuż wilgotnych spoin między kafelkami, aby się rozpuścił, a następnie odczekać około trzydziestu-czterdziestu minut. Po tym czasie proszek należy zmyć, używając do tego celu wilgotnej ściereczki lub gąbki. Proszek do pieczenia daje dobry efekt czyszczący w przypadku tłustego nalotu, rdzy, kamienia oraz uciążliwych plam.

Pasta własnej roboty na czyste fugi

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie fug jest przygotowanie domowej roboty pasty. Trzeba wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (opakowanie sody oczyszczonej, 100 ml wody i 100 ml octu). Przyrządzony specyfik należy rozprowadzić na całej długości spoin i pozostawić na kilkanaście minut do zaschnięcia. Potem fugi wystarczy zmyć czystą letnią wodą. Pasta dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia, tłustego nalotu, plam oraz śladów rdzy. Usunie też różne suche zabrudzenia.

Sok z cytryny do czyszczenia fug

Do czyszczenia fug w białym, jasnym kolorze, dobrze też sprawdzi się sok z cytryny. Nie wyeliminuje on jednak wszystkich zabrudzeń. Sok z cytryny najlepiej stosować do usuwania suchych zabrudzeń oraz nalotów z kamienia. Wyciśnięty należy nałożyć na fugi i odczekać około dziesięć minut. Po tym czasie wystarczy przetrzeć spoiny wilgotną ściereczką lub gąbką.

Wyślij wiadomość

Firma sprzątająca Deluxe
Ul. Świdnicka 14a/3
55-080 Kąty Wrocławskie
E-mail: biuro@sprzataniedeluxe.pl
Tel: +48 600 818 413
NIP: 913 123 51 16